W-f z klasą

Relacja z SOS-u

JESTEŚMY JUŻ PO OBRADACH... ZAPOZNAJ SIĘ Z RELACJĄ!

Zgodnie z planem, 27 listopada, na małej sali gimnastycznej spotkali się przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły z przedstawicielami grona nauczycielskiego. Obradom Sportowego Okrągłego Stołu przewodziła koordynator projektu WF Z KLASĄ, p. Katarzyna Dziugan. Obecna były również p. Katarzyna Furtak, która koordynuje ścieżkę turystyczno-regionalna projektu.

W pierwszej części spotkania przybliżono ideę projektu Wf z klasą, plany realizacji ścieżki prozdrowotnej i turystyczno-regionalnej w naszej szkole oraz omówiono działania w ramach realizacji projektu Szkoła Promująca Zdrowie, w który WF z KLASĄ wpisuje się idealnie!!!

Omówiono również wyniki anonimowych ankiet przeprowadzonych we wszystkich oddziałach edukacyjnych, wśród 253 uczniów, nt. stosunku do środków uzależniających i stylu życia: aktywności fizycznej na lekcjach wf oraz poza szkołą a także nawyków żywieniowych - UWAGA ANKIETA!

Z analizy ankiet wynika, że nasi uczniowie mają złe nawyki żywieniowe i co 3 uczeń nie zjada w domu posiłku przed wyjściem do szkoły! W związku z tym zaprezentowano uczniom filmy promujące kampanię "Jem drugie śniadanie" - ZOBACZ, to, i jeszcze to.

Druga część spotkania polegała na pracy w grupach, gdzie przedstawiciele uczniowskiej braci starali się odpowiedzieć m.in. na pytania:

Co konkretnie chcemy poprawić?
Co możemy zrobić, żeby było lepiej?
Jakiego wsparcia potrzebujemy?
Co można zrobić własnymi siłami?

Po owocnej burzy mózgów, liderzy grup przedstawili swoje postulaty. Najważniejsze oraz najczęściej występujące z nich zostały zapisane na BIAŁEJ TABLICY.

P1160009

Czytaj więcej...

STOP ZWOLNIENIOM Z WF!

Dane dotyczące stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej polskich dzieci i młodzieży nie są dobre!

  • polskie dzieci tyją najszybciej w Europie;
  • aktywność fizyczna dzieci w ciągu ostatnich 20 lat wyraźnie spadła;
  • polskie dzieci są mniej aktywne niż dzieci z innych europejskich krajów;
  • aktywność fizyczna wyraźnie spada wraz z wiekiem dzieci;
  • polskie dzieci zbyt często mają wady postawy;
  • sprawność fizyczna polskich dzieci w ciągu ostatnich trzydziestu lat dramatycznie się pogorszyła;
  • dzieci spędzają za dużo czasu w unieruchomieniu;
  • ponad 24% młodzieży w gimnazjach nie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego;
  • najczęstsze przyczyny zwolnień z wf: brak stroju – 33,1%, zwolnienie od rodziców – 22,8%, zwolnienie lekarskie – 17,7% .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  dane z raportu NIK

zobaczi toi jeszcze toa może to,  no i jeszcze coś dla panów

 

 

 

Ćwicz lokalnie!

Ćwicz lokalnie - to nasza kampania, która ma na celu uświadomienie nam wszytkim możliwości aktywności ruchowej w naszej okolicy, bez dużych nakładów finansowych, wykorzystując miejsca zlokalizowane w Rumi  i okolicach.

Po pierwsze...

W naszej szkole staramy namówić się Was do prawdopodobniej najtańszej, najzdrowszej i najbezpieczniejszej formy aktywności fizycznej, jaką jest „rajdowanie" w różnych formach.

1. Rajdy grupowe
Zadaniem grupy jest przejście zaplanowanej trasy. Często grupa porusza się po wyznaczonych szlakach, czasami z przewodnikiem. Zdarza się, że dla uatrakcyjnienia trasy czekają na Was dodatkowe zadania do wykonania w trakcie rajdu.  Nie jest ważny czas przejścia.

2. Marsze na Orientację
Celem uczestników marszu jest pokonanie pieszo danej trasy i odnalezienie w terenie Punktów Kontrolnych oznaczonych na mapie dostarczonej przez organizatora.
Na przebycie całej trasy uczestnicy mają ustalony limit czasu. Jest on dobrany tak, że poruszając się tempem spacerowo-marszowym (i nie gubiąc się zanadto!) dotrzemy do mety przed jego końcem. W przeciwieństwie do biegów na orientację, w marszach liczy się w pierwszej kolejności dokładność pokonania trasy.
Warto zauważyć, iż za bezbłędnie pokonaną trasę uczestnik otrzymuje 0 punktów karnych. Za wszystkie "przewinienia" (spóźnienie, brak potwierdzenia któregoś z punktów, itp.) uczestnik otrzymuje karę punktową zgodnie z zasadami w regulaminie (Imprez na Orientację zatwierdzonym przez Komisję Imprez na Orientację ZG PTTK).
W marszach najczęściej nie startujemy samodzielnie, tylko w 2-3-osobowych zespołach.
Mapy mogą być kombinowane tzn. np. „mieć dziury", zagadki, odbicia lustrzane, składać się z kawałków.

3. Biegi na Orientację
Polega na tym, aby w jak najkrótszym czasie pokonać zaznaczoną na mapie trasę. Zawodnik potwierdza na karcie startowej/chipem swoją obecność w wyznaczonych punktach kontrolnych w terenie. Droga między punktami jest dowolna, a jej wybór zależy od zawodnika. Warunkiem sklasyfikowania i pomyślnego ukończenia biegu jest dotarcie do wszystkich punktów kontrolnych w odpowiedniej kolejności.
O wyniku decyduje jedynie osiągnięty czas. W pokonywaniu trasy pomocny jest kompas, z którego zawodnik może odczytać właściwy kierunek biegu.
W biegu na orientację najczęściej startujemy samodzielnie.

1 grudnia 2015 r. w naszej szkole będziemy gościć członków UKS Siódemka, którzy umożliwią nam uczestniczenie w lekcji BnO z profesjonalnym sprzętem tzn. chipami i lampionami elektronicznymi.

Chcielibyśmy, aby w biegu wzięły udział wszystkie klasy mające tego dnia wf.

Ciąg dalszy nastąpi...


 
Copyright © Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi (by Agnieszka Gryzik)