Archiwum 2014/2015 - Aktualności

Zakończenie roku szkolnego

Kolejny rok szkolny za nami. Rok pełen trudu, stresów, ale i zabawy, wycieczek, miłych niespodzianek. Na pewno nie był nudny i na długo zostanie w naszej pamięci.

           Specjalnym gościem zakończenia roku szkolnego 2014/2015 był wiceburmistrz Marcin Kurkowski. W imieniu burmistrza Michała Pasiecznego pogratulował wszystkim uczniom ukończenia kolejnej klasy, a absolwentom życzył mądrego wyboru kolejnej szkoły.   I oczywiście wszystkim życzył, by przez kolejne dwa miesiące wszystkim dopisała piękna pogoda.

            Miłą i oczekiwaną przez wielu chwilą jest wręczanie świadectw z wyróżnieniem i nagród, czym zajmuje się w naszej szkole pani dyr. Teresa Cebula. Najlepsi z najlepszych zostali obdarowani nie tylko książkami, a w sposób szczególny wyróżniona została Agata Rzeszótko z kl. III a. Uzyskała ona najwyższą średnią – 5,56 oraz otrzymała nagrodę Burmistrza Miasta Rumi za osiągnięcia edukacyjne i udział w licznych konkursach.

            Część artystyczną dla klas trzecich przygotowała pani Monika Polak – Bojan. Kabaret, w którym wystąpili uczniowie kl. I m, rozbawił wszystkich do łez. Natomiast uczniowie klas I i II obejrzeli przedstawienie pt. „W krainie bajek”, który wyreżyserowała p. Beata Kędzierska, natomiast na scenie wystąpili ucz. kl. I d.

            Już tradycyjnie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Tam także otrzymali pozostałe świadectwa. Jeszcze tylko ostatnie życzenia udanych wakacji wszyscy rozstali się, by ponownie spotkać się za dwa miesiące – 1 września.

Dorota Kuchta

Obchody 35- lecia NSZZ Solidarności

W sobotę (27.06.2015 r.) bardzo uroczyście obchodzono 35 – lecie powstania NSZZ Solidarności. Gościem specjalnym był sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Kołodziej, który miesiąc wcześniej spotkał się z uczniami naszego gimnazjum. Były wspomnienia dot. wydarzeń sprzed lat, komentarz do działań obecnych polityków. Było podniośle i uroczyście. Uroczystość uświetniły występy uczniów z SP 9, II LO i Liceum Salezjańskiego.

Zaproszeni goście wręczali także nagrody zwycięzcom licznych konkursów, które przeprowadzono w związku z obchodami 35 – lecia powstania NSZZ Solidarności. Mamy się czym pochwalić, ponieważ w Miejskim Konkursie Literackim „Tak Cię widzę Polsko” Marcin Banacki z kl. II a w kategorii wiersz zajął II miejsce, a Angelika Rzodkiewicz w kat. proza także zajęła II miejsce. Nad przebiegiem konkursu czuwała p. Monika Polak – Bojan. W Miejski Konkursie Historycznym „Tak się zaczęło” Wojciech Skierka z kl. III b zajął III miejsce, a Aleksander Borowski z kl. I a otrzymał wyróżnienie. Opiekunem wszystkich wyróżnionych uczniów była p. Dorota Kuchta, nauczyciel j. polskiego i historii w naszym gimnazjum.

Dorota Kuchta

Miejski Konkurs Polonistyczny dla uczniów klas pierwszych

Już od 15 lat w naszej szkole odbywa się co roku dwuetapowy Miejski Konkurs Polonistyczny dla uczniów klas I. Co roku konkursowi przyświeca inne hasło. W tym roku hasłem konkursowym był cytat z wiersza Zdzisława Dębickiego: „Sielskie anielskie dzieciństwo moje...".
Konkurs odbywał się w dniach:
26 maja 2015 r. – etap pisemny
16 czerwca 2015 r. – etap ustny
Do eliminacji pisemnych przystąpiło 30 uczniów reprezentujących rumskie gimnazja. Komisja konkursowa składająca się z nauczycieli -polonistów po sprawdzeniu testów pisemnych zakwalifikowała do etapu ustnego 14 uczniów – finalistów konkursu. Spośród nich w wyniku eliminacji ustnych wyłoniono laureatów, a właściwie laureatki, bo zwyciężczyniami okazały się same dziewczęta:
I miejsce – Weronika Wegner EGS
II miejsce – Julia Specht EGS
III miejsce – Karolina Potrzebska SG, Katarzyna Rumanowska – EGS
Wyróżnienia – Kinga Tyszkowska Gimnazjum nr 2, Joanna Dreczka SG, Julia Trościanko Gimnazjum nr 1
Gratulujemy!!!

W krainie bajek...

Miłą niespodziankę sprawili gimnazjaliści z rumskiej dwójki swoim młodszym kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej nr 9. Zaprosili ich do Domu Kultury na spektakl zatytułowany „W krainie bajek”. Maluchy rozpoznały znane im z bajek postacie Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię czy siedmiu krasnoludków. Po ich minach można było wnioskować, że przeżywają przygody wraz z bajkowymi bohaterami. Żywo reagowali na piosenki śpiewane przez młodych aktorów. Dodatkową atrakcją były lalki teatralne, które zdobią ściany Domu Kultury. Młodzi widzowie rozpoznali wśród nich znane postaci ze świata bajek, które wcześniej oglądali na scenie.

Na zakończenie spotkania otrzymali obietnicę, że grupa teatralna pod opieką pani Beaty Kędzierskiej na kolejne przedstawienie zaprosi ich już po wakacjach.

Dorota Kuchta

Ostatnie podpowiedzi

Doradcy zawodowi naszego gimnazjum od kilku lat współpracują z Młodzieżowym Centrum Kariery z Gdyni. Pani Ewa Mędrek, gdyński doradca zawodowy, chętnie prowadzi z naszymi uczniami zajęcia. Trzecioklasiści mieli w poniedziałek (22.06.2015 r.) ostatnią okazję, aby dowiedzieć się czy podjęli właściwą decyzję dotyczącą dalszej drogi kształcenia. Uczestniczyli w zajęciach „Badanie predyspozycji zawodowych”. Rozwiązywali stosowne testy, konsultowali wyniki z doradcą zawodowym, zadawali pytania.

Pozostało już tylko złożyć dokumenty w wybranych szkołach i liczyć, że się dostanie do tej wymarzonej.

Dorota Kuchta

Mistrzostwa Rumi w Sztafetach Olimpijskich

19 czerwca 2015r. na stadionie MOSiR odbyły się Mistrzostwa Rumi w Sztafetach Olimpijskich. Reprezentacja Gimnazjum Nr 2 uzyskała nasępujące wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Dziewczęta rocznik 2001 - 2 miejsce
Chłopcy rocznik 2001 - 3 miejsce
Chłopcy rocznik 2000 - 3 miejsce 
Dziewczęta rocznik 1999 - 1 miejsce
Chłopcy rocznik 1999  - 2 miejsce

           Na zakończenie zawodów nagrodzono medalistów Wojewódzkich Zawodów Sportowych oraz Najlepszych Sportowców z poszczególnych rumskich szkół. Klasyfikację na Najlepszego Sportowca Gimnazjum Nr 2 wygrali Kamila Hinz oraz Michał Żuchowski. Kamila otrzymała także nagrodę za wywalczenie złotego medalu podczas Finału Wojewódzkiego Szkół Gimnazjalnych w Indywidualnej Lekkoatletyce w biegu na 1000m.

                                                                                                                    Grzegorz Grinholc

Spotkanie Klubu Miłośników Historii

17.05.2015 r. miało miejsce spotkanie miłośników historii, które miało miejsce w Klubie Parafialnym przy kościele Św. Judy Tadeusza. Młodzież, w tym uczniowie naszego gimnazjum, mogli wysłuchać prelekcji „70 rocznica zakończenia II wojny światowej” wygłoszonej przez pana Jerzego Grzywacza – prezesa Światowego Związku Armii Krajowej regionu Pomorza. Opowiadał o tragizmie czasów, w których przyszło mu żyć , gdy był nastolatkiem. Trudności jakim niespodziewanie musiał stawić czoła i o konieczności szybkiego dorastania. Głos zabrał także wicemarszałek p. Czesław Elzanowski. Wspominał niedawno zmarłego pana Cubałę – działacza SPAK w Gdańsku.

Kolejnym, szczególnie oczekiwanym przez uczniów punktem spotkania, była wycieczka autokarowa na Westerplatte. By młodzi ludzie nie zapomnieli, gdzie się wszystko zaczęło. Przewodnikiem, który pogłębił wiedzę o obronie tej placówki wojskowej we wrześniu 1939 r., była pani Maria Litwiniak.

Po powrocie młodzież mogła obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów Gimnazjum nr 1, wpisującą się w temat dzisiejszego spotkania.

Organizatorki dzisiejszej przygody z historią p. Beata Awsiukiewicz i p. Małgorzata Łoboz obiecały, że to pierwsze spotkanie z cyklu mającego wzbogacić wiedzę historyczną młodzieży. Więcej zdjęć.

Dorota Kuchta

Otrzymaliśmy tytuł Lidera Lokalnej Ekologii!

Finał projektu "Dzień Zmian"

W dniu 11 czerwca miał miejsce finał projektu edukacyjnego "Dzień Zmian". Jest to projekt dla klas pierwszych, realizowany w naszej szkole od kilku lat w ramach przynależności szkoły do Klubu Szkół UNICEF. Miesiąc wcześniej gospodarze klas wylosowali kraje, w których mieszkańców mieli "zmienić się" podczas finału i w jak najciekawszy sposób przybliżyć nam  kulturę, tradycje i zwyczaje ludzi w innych częściach świata. Prezentacje klas oceniało szanowne Jury, które po obejrzeniu wszystkiego a zwłaszcza po degustacji przygotowanych regionalnych potraw, miało ogromną trudność w wyłonieniu zwycięzcy, dlatego po burzliwej naradzie przyznano I miejsce WSZYSTKIM klasom pierwszym, doceniając ich ogromny wkład w przygotowanie projektu. Werdykt jury został przyjęty wyjątkowo entuzjastycznie ponieważ nagrodą za zdobycie I miejsca był dodatkowy dzień na wyjście z wychowawcą. Zobaczcie jakie kraje były prezentowane i jak się bawiliśmy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

opiekun projektu - Maria Baranowska

Poloneza czas zacząć...

BAL TRZECIOKLASISTÓW

Licealiści mają swoją studniówkę, natomiast w gimnazjach, wraz z powstaniem tego typu szkół, narodziła się kolejna tradycja – bal na zakończenie klasy trzeciej. Wyczekiwany przez gimnazjalistów z niecierpliwością, ponieważ to pierwsza okazja, by pokazać się w pięknej kreacji czy modnym garniturze.

Czytaj więcej...

Rajd Brzegiem Morza

To był niestety nasz ostatni pieszy rajd w tym roku szkolnym. Jak co roku nasze opiekunki: Pani Katarzyna Furtak i Pani Beata Mallek zorganizowały pieszy rajd Brzegiem Morza. Trasa rajdu była krótka (7 km), ale za to bardzo urokliwa i , co tu ukrywać, dla niektórych z nas dość mokra :-)  W rajdzie wzięło udział 48 uczniów , naszymi opiekunami byli jeszcze: Pani Kasia Dziugan i Pan Marek Stefaniak.

Spacer brzegiem morza zaczęliśmy od Orłowa. Tutaj weszliśmy na molo, a następnie spokojnymi uliczkami, tej gdyńskiej dzielnicy, doszliśmy do plaży leżącej na krawędzi Rezerwatu Przyrody „Kępa Redłowska". Przeszliśmy wąskim odcinkiem plaży pod urwiskiem – znanym klifem Orłowskim, a dalej plażą doszliśmy do bulwaru nadmorskiego na wysokości Polanki Redłowskiej.

Czytaj więcej...

Podziękowanie - akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

XIV Miejski Konkurs Chemiczny

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, ale uczniowie nie zwalniają – nauczyciele też. Nadal więc gimnazjaliści wytrwale zdobywają wiedzę i dzielą się nią, uczestnicząc  w konkursach.

W dniu dzisiejszym (09.06.2015 r.) uczniowie rumskich gimnazjów - Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, Ekologiczne Gimnazjum Społeczne, Gimnazjum Społeczne - wzięli udział w XIV Miejskim Konkursie Chemicznym, które uroczyście rozpoczęła pani wicedyrektor Joanna Lekner. Zaprezentowali naprawdę wysoki poziom, bowiem zadania, które mieli do rozwiązania, nie należały do łatwych. Karty konkursowe składały się z 20 zadań zamkniętych i 4 – otwartych. W wyznaczonym przez organizatorów czasie należało je rozwiązać – najlepiej poprawnie.

Po sprawdzeniu wszystkich kart okazało się, że różnice punktowe między poszczególnymi uczestnikami konkursu były niewielkie. Najlepiej z zadaniami chemicznymi poradziła sobie Aleksandra Warzocha z Salezjańskiego Gimnazjum (I miejsce). Drugą lokatę uzyskał Marcin Banacki z Gimnazjum, nr 2. Ostatnim z wielkiej trójki został Błażej Laskowski z Gimnazjum Społecznego.

Wszystkim uczestnikom życzymy miłych wakacji, które rozpoczną się już za dwa i pół tygodnia i zapraszamy na jubileuszowy – XV Miejski Konkurs Chemiczny już za rok.

Dorota Kuchta

Ciasto od belfra

Świętować lubią wszyscy i duzi, i mali. Nic więc dziwnego, że gimnazjaliści, choć buntują się gdy nazywamy ich dziećmi, tak chętnie obchodzili Dzień dziecka. Nauczyciele zrobili im niespodziankę i przygotowali ciasta, którymi uczniowie byli częstowani w czasie dużych przerw. Zostali także obdarowani słodyczami przez wychowawców. W czasie przerw przygrywała im muzyka. A więc świętowano na wesoło i na słodko.
Ponadto już kilka dni wcześniej pani K. Furtak na stronie szkoły umieściła zdjęcia nauczycieli, kiedy byli dziećmi. Zadaniem uczniów było rozpoznanie ich. Jeżeli gimnazjalista dostarczył poprawne odpowiedzi do p. J. Lekner lub p. K. Furtak miał szansę na słodką nagrodę.
Zadowolone miny uczniów świadczyły, że taki sposób świętowania Dnia dziecka przypadł gimnazjalistom do gustu. Może powtórzymy pomysł za rok. Kto wie?

Dorota Kuchta

Klub recenzentów przedstawia

Za nami (08.06.2015 r.) ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. W sumie odbyło się ich 8. Uczestnicy spotkań zaprezentowali 40 tytułów, zachęcając do ich przeczytania. Najaktywniejszymi klubowiczkami zostały: A. Rzodkiewicz (2a), K. Szmidt (1a), J. Puchalska (1a).
Wszyscy uczestnicy spotkań z dużym przekonanie prezentowali przyniesione przez siebie książki. Z dużą swadą prezentowali ich treść, budząc tym ciekawość zebranych. Czasami spotkania kończyły się wymianą przyniesionych lektur. Nierzadko też uczestnicy spotkań przyznawali się, że recenzja książki zaprezentowana przez koleżanki skłoniła ich do przeczytania danej pozycji.
Uczestnicy spotkań zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar książkowy. Byliśmy wprowadzani w świat powieści młodzieżowych, psychologicznych, sensacyjnych, fantastycznych i fantasy, pamiętników, biografii. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie.
Na zakończenie spotkania klubowicze wybrali książki, które warto przeczytać w czasie wakacji. Są to:
- „Hopeless” – Collen Hoover
- książki z cyklu „Dary Anioła” – Cassandra Clare

Miłej lektury i do zobaczenia we wrześniu.

Dorota Kuchta

Wycieczka edukacyjno-integracyjna do Gdańska klasy II m

Bieżący tydzień świetnie rozpoczął się dla uczniów klasy II m.
W poniedziałek 8 czerwca udaliśmy się na niedaleką wyprawę do Gdańska. Na wędrówkę starymi uliczkami zabrały nas panie: Elżbieta Miotke oraz Jolanta Kurszewska.
W trakcie urokliwego spaceru po starym mieście mieliśmy okazję zobaczyć pięknie zachowane kamieniczki, kościoły, bramy. Przenieśliśmy się na chwilę w odległe czasy gdańskich kaprów, kupców, rajców itp.
Pani Jolanta Kurszewska nie mogła oprzeć się pokusie odpytania nas z dat i faktów historycznych związanych z oglądanymi miejscami, a pani Ela Miotke oczywiście skorzystała z okazji, by zwrócić naszą uwagę na „Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, którego kopia znajduje się w Kościele Mariackim.
Pożyteczną naukę połączyliśmy z przyjemnym spacerem brzegiem Motławy oraz z pysznymi lodami.
Wróciliśmy do szkoły pełni pozytywnych emocji, z naładowanymi akumulatorami na niełatwą dla niektórych „końcówkę" roku szkolnego.

Uczniowie klasy II M

 

JESTEŚ STRAŻNIKIEM WŁASNEGO ZDROWIA

Konkurs "Jesteś Strażnikiem własnego zdrowia" wpisał sie na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. W poszczególnych latach dotyczy różnych tematów uzależnionych od potrzeb, które zoobserwowaliśmy podczas zajęć szkolnych i rozmów z uczniami.

Z końcem maja nauczyciele wf wraz z uczniami klasy 3 d przygotowali konkurs prozdrowotny dla uczniów szkół podstawowych w Rumi. Jesteśmy szkołą, która zainicjowała działania na rzecz pomnażania zdrowia w naszym regionie, dlatego postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami z uczniami klas szóstych. Konkurs JESTEŚ STRAŻNIKIEM WŁASNEGO ZDROWIA miał dobrze znaną naszym uczniom i sprawdzoną konwencję pytań z zakresu zdrowia przeplatanych zadaniami sportowymi.

Czytaj więcej...

Na wycieczce szkolnej

WYCIECZKA SZKOLNA POMORZE ZACHODNIE – Szczecin – Wolin – Świnoujście
27-29.05.2015 r.

W bieżącym roku szkolnym klasy 1M, 1B, 1A oraz niektórzy uczniowie klas 1D, 2A,2M,3A i 3B - w sumie 88 uczniów, wzięło udział w szkolnej wycieczce do Szczecina i na Wyspę Wolin. Opiekunami naszej eskapady byli wychowawcy: Pani Kasia Furtak, Pani Beata Mallek, Pan Robert Gawlikowski oraz Pani Joanna Dzienis, Pani Dorota – Olszewska Brandt, Pan Marek Stefaniak oraz ks. Dawid Błażków.

Czytaj więcej...

Klasa z charakterem

O każdej klasie mówi się inaczej, w każdej klasie panuje inny klimat, każdą klasę tworzą różne osoby, ale razem stanowią całość, którą uczniowie starali się pakazać na fotografii.  Której klasie udało się pokazać jej charakter na fotografii?
W tym roku jednogłośnie laury przyznano 3a. Gratulujemy! To Wy zostaliście w tym roku KLASĄ Z CHARAKTEREM.
Ponadto rozbawiło nas zdjęcie 3c, a "zgranie klasy" podoba nam się w 1a i 1m. Już wkrótce fotografie  wszystkich klas pojawią się w naszej galerii na szkolnym korytarzu.

I po wycieczce....

W dniach 01 - 03 czerwca uczniowie klasy 3c, 2a i 2m wraz opiekunami, panią Magdą Baranowska, Grażyną Ligęzą i księdzem Dawidem wyjechali na poszukiwanie przygód do Beczkolandii - raju dla aktywnych poszukiwaczy wrażeń. Spaliśmy w ogromnych 200-letnich beczkach po winie. Oj, wrażeń tam było pod dostatkiem: od nocnych podchodów, poprzez wpinaczki, skoki "ku słońcu", budowę tratwy i płynięcie nią po jeziorze, żyroskop (gdzie odwagą wykazał się ksiądz Dawid zgłaszając się na ochotnika), wspaniałą dyskotekę z super przebierankami (niedościgniony tu był Maciek, Adam i Kuba) aż do zaklinania koni, którą to umiejętność posiadł każdy uczestnik wycieczki. Żałowaliśmy, że te trzy dni tak szybko minęły, a na dowód, że faktycznie było wpaniale  zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Więcej zdjęć ...

Pani Dorota pisze bajki

Zaśpiewały najmłodszym

Dobra współpraca Gimnazjum nr 2 z Domem Kultury „Janowo” trwa już od kilku lat. Chór szkolny uświetnił swym występem niejedno janowskie przedsięwzięcie. I tym razem gimnazjalistki, na zaproszenie kierownika L. Winczewskiego, chętnie wystąpiły 31.05.2015 r. na scenie   w parku przy ul . Filtrowej z programem artystycznym pt. „Muzyczny Coctail”. W ciekawej aranżacji zaprezentowały dobrze znane słuchaczom piosenki, m. in. „Księżniczkę” i „Nic do stracenia”. Nad doskonałym brzmieniem czuwała p. Ewa Szmidt.

Widzowie żywo reagowali na występ chóru, często podśpiewując wraz nim. Na pewno już niedługo zobaczymy i usłyszymy dziewczyny podczas kolejnego występu.

Dorota Kuchta

Dni historii – podsumowanie

W zgodzie z kilkuletnią już tradycją nauczyciele historii naszego gimnazjum przygotowali różnorodne zadania w ramach Dni historii (25 – 29.05.2015 r.). Sejm polski ogłosił rok 2015 rokiem Jana Długosza. On także stał się patronem Dni historii. Zaproponowano uczniom ciekawe zadania do wykonania – każdy mógł wykonać jedno lub więcej zadań. Uczniowie rysowali średniowieczne inicjały, rozwiązywali zadania logiczne, brali udział w konkursie wiedzy o Długoszu, wykonali postery i prezentacje. W sumie podjęto 172 osobozadań, czyli co drugi uczeń zdecydował się wziąć udział w naszej historycznej zabawie.
         Działania uczniów zostały podsumowane w piątek 29.05.2015 r. na małej sali gimnastycznej. Zebranym uczniom, dzięki prezentacji multimedialnej, przybliżono sylwetkę Jana Długosza. Zebrani mogli obejrzeć najciekawsze postery i inicjały oraz pogłębić swoją wiedzę historyczną, oglądając film pt. „Animowana historia Polski”.
Tych których porwała tegoroczna zabawa zapewniamy, że następna edycja Dni historii za rok. Już dzisiaj zapraszamy do udziału.

Dorota Kuchta


 
Copyright © Gimnazjum Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rumi (by Agnieszka Gryzik)